|

معرفی مقاوم سازی

شرکت مهندسان مشاور سازه های بلند پایه مجموعه ایست متشکل از متخصصان با تجربه و جوان که در سال 1384 تاسیس گردید و تا کنون مفتخر به انجام دهها پروژه عمرانی در مراحل طراحی، اجرا و نظارت می باشد. این مجموعه با هدف بالا بردن سطح فنی پروژه های عمرانی در مراحل طراحی و اجرا و استفاده از آخرین تکنولوژی ساخت و اجرا و همچنین جدیدترین آیین نامه های معتبر دنیا در طراحی تشکیل گردیده است.

در سال های اخیر برای جلوگیری از بروز تلفات جانی و مالی تحت زلزله و در جهت حفظ ساختمان ها، که از سرمایه های مالی کشور بحساب می آیند، سازمان ها و موسسات مختلف دولتی و غیر دولتی اقدام به ارزیابی و بهسازی لرزه ای ساختمان های خود نموده اند. در این راستا یکی از فعالیت های شرکت سازه های بلند پایه در زمینه طراحی و اجرای مقاوم سازی لرزه ای ساختمان ها بوده و این شرکت تا کنون با بهره گیری از نیروی متخصص و مجرب و با استفاده از جدید ترین روش ها و آیین نامه های مقاوم سازی دنیا با انجام بیش از 152000 متر مربع بهسازی لرزه ای ساختمان ها با کاربری های مختلف آموزشی، مسکونی، تجاری، صنعتی و درمانی تنها شرکتی است که مفتخر به کسب رتبه 4 طرح و ساخت مقاوم سازی از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی شده است.

ضرورت مقاوم سازی ساختمان:

در حال حاضر ساختمان های بسیار زیادی در کشور و جهان وجود دارند که فاقد سختی و مقاومت کافی برای مقابله با نیروهای لرزه ای میباشند. یکی از علل این امر آنست که در زمان ساخت ساختمان های قدیمی آیین نامه های لرزه ای موجود نبودند و این ساختمان ها تنها برای تحمل بارهای ثقلی طراحی شده اند. همچنین در طول سال های اخیر بعلت انجام تحقیقات علمی در سراسر دنیا و همچنین مشاهدات و تجربیات بدست آمده از زلزله های مختلف در سراسر جهان ضوابط لرزه ای آیین نامه های تحلیل و طراحی لرزه ای دنیا دگرگون شده است.

هر ساله در جهان زلزله های سهمگینی اتفاق می افتد که باعث ایجاد تلفات جانی و مالی بسیاری می گردد. همچنین جبران خسارات وارده و بازسازی ساختمان ها و تاسیسات تخریب شده در زلزله هزینه های بسیار زیادی بر دولت ها تحمیل می نماید. در نتیجه چند سالیست که کشورها فعالیت های مختلفی را برای ارزیابی و مقاوم سازی ساختمان ها ارائه آغاز نموده اند و در این زمینه نشریات و آیین نامه های مختلفی نیز تدوین شده است. یکی از نشریات معتبر دنیا در زمینه مقاوم سازی مجموعه نشریاتی است که توسط سازمان دولتی مدیریت بحران آمریکا FEMA در زمینه ارزیابی و مقاوم سازی سازه های گوناگون منتشر شده است. در کشور ما نیز در سال های اخیر آیین نامه ها و نشریات مختلفی در زمینه مقاوم سازی ساختمان های مختلف تدوین شده است که مهم ترین آن نشریه 360 (دستور العمل بهسازی لرزه ای ساختمان های موجود) می باشد.

مقاوم سازی لرزه ای ساختمان ها ضمن جلوگیری از ایجاد تلفات جانی و مالی در هنگام وقوع زلزله هزینه های بازسازی پس از زلزله را بشدت کاهش می دهد.

مقاوم سازی  مقاوم سازی 
WHSTRUC © Copyright 2011,All Rights Reserved