|

طراحی سیستم روشنایی اداری

شرح سیستم:

با توجه به اینکه در این بخش تنوع فضائی داریم، طراحی سیستم روشنائی برای هر بخش باید به طور کاملا جداگانه انجام شود. برای این منظور باید به تفکیک هربخش مطابق استانداردهای میزان روشنائی برای هر فضا میزان کمینه و مقدار پیشنهادی شدت روشنایی را تعیین نمود و همچنین نوع چراغها و لامپهای آنها به تفکیک هر فضا انتخاب و در طراحی ها لحاظ گردد که در این مورد صحبت خواهد شد.

 1- شدت روشنایی مجاز:

میزان حداقل و پیشنهادی شدت روشنائی برای هر یک از فضاهای بخش اداری طبق استاندارد به شرح ذیل می باشد.

فضا

کمینه لوکس

لوکس پیشنهادی

تمام فضاهای عمومی

200

500

اتاق انتظار و اطلاعات

150

500

راهروها

50

150

راه پله

100

150

اتاق کنفرانس

200

500

اتاق انتظار و اطلاعات

150

500

اتاق نشیمن و استراحت

70

200

اتاق مطالعه

150

500

رختکن، توالت و دستشویی

50

100

موتورخانه و اتاقهای مربوط به تأسیسات

150

200

2- انتخاب تأسیسات روشنایی

به محض مشخص شدن شدت نور مورد نیاز برای هر محل، نوبت به انتخاب نوع لامپ ها و تأسیسات روشنایی موردنیاز برای تأمین شدت نور تعیین شده خواهد رسید. در هنگام انتخاب لامپ­ها و تأسیسات روشنایی باید به نکات زیر توجه شود:

·      بازده تجهیزات موردنظر.

·      خروجی نور لامپ­ها بر حسب لومن.

·      میزان بازتاب نور از سطوح مختلفی که در معرض نور ساطع شده از تأسیسات روشنائی قرار دارند.

·      کاهش قابلیت نوردهی لامپ به واسطه عواملی مانند مرور زمان، کثیف شدن سطح خارجی آن و غیره.

·      اصلی­ترین عواملی که باید در هنگام انتخاب نوع لامپ­ها مورد توجه قرار گیرد شامل مقدار نور خروجی لامپ، عمر مفید، مصرف انرژی، قابلیت تطیبق رنگ و دمای رنگ لامپ است. دستیابی به هدف موردنظر تنها در صورتی امکان پذیر است که تعادل مناسبی بین عوامل یاد شده برقرار باشد.

انتخاب مناسب سیستم­های روشنایی و منابع تولید نور در هر محل به عوامل متعددی از جمله الزامات نصب تأسیسات روشنائی ، هزینه های کارکرد سیستم،میزان مصرف انرژی، کیفیت رنگ موردنیاز، قابلیت کاهش و افزایش شدت نور محیط و سایر مشخصه های مربوطه بستگی خواهد داشت. در هنگام انتخاب منابع تولید نور سه عامل زیر باید در نظر گرفته شود:

1- کارایی

2- رنگ نور تولید شده

3- قابلیت تطبیق رنگ

2-1- لامپ­های الکتریکی

با توجه به موارد و فاکتورهای اصلی انتخاب سیستم  روشنایی که در بالا به آن اشاره شد مشخصات هر یک از لامپ های الکتریکی که در بخش اداری می تواند قابل استفاده باشد بیان می شود که با بررسی این موارد سیستم روشنایی مورد نظر را می توان انتخاب نمود.

در مباحث مربوط به روشنایی با انواع مختلف لامپ­ها سر و کار داریم، مانند:

1- لامپ­های رشته ای: شامل لامپ­های رشته ای ساده

2- لامپ های هالوژن

3- لامپ­های فلورسنت

4- لامپ های CFL  

2-2- بررسی مزایا ومعایب انواع لامپ های روشنایی

2-2-1-  لامپ­های رشته­ای

لامپ­های رشته ای اساس کار بسیار ساده ای دارند. جریان الکتریکی از یک رشته فلزی نازک عبور می کند و آنرا به نقطه تابش می­­رساند. هم اکنون این لامپ ها در روشنایی ساختمان ها، بیشترین استفاده را دارند و در حدود 85% از روشنایی آنها را تأمین می­نمایند.

لامپ های رشته ای ارزانترین نوع لامپ می باشند، ولی با توجه به طول عمر کم و بازده انرژی پائین، هزینه ی نهایی روشنایی با لامپ رشته ای، به طور معمول نسبت به دیگر لامپ­ها بیشتر است. امروزه به دلیل پایین بودن بازده انرژی این لامپ­ها توصیه می­گردد که استفاده از آنها محدود شود .

از مزایای عمده­ی لامپ­های رشته ای ساده می توان به راحتی نصب و راه­اندازی، طیف نور مناسب و CIR بالای آنها اشاره نمود. برای بهبود کیفیت رنگ نور لامپ و بازده نوری آن، داخل حباب را با مقدار کمی از گازهای نادر (آرگون و کریپتون) پر می نمایند.

    صفحه بعدی

WHSTRUC © Copyright 2011,All Rights Reserved